Teodor Werner, srebrna cukiernica, Warszawa 1884 rok

Teodor Werner, srebrna cukiernica, Warszawa 1884 rok

 Na spodzie widoczna cecha dla sreber warszawskich "84" z datą 1884, znak warsztatowy T.Wernera w formie "kotwicy" (jako sukcesor i kontunuator działalności firmy Malcz) oraz imienna cecha T.WERNER i S-ka.

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, biuro obsługi klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Cukiernica skrzynkowa wykonana w warszawskiej pracowni złotniczej Teodora Wernera ze srebra próby "84" w 1884 roku. Na każdej ze ścian cukiernicy oraz na wieku wspaniały, wręcz mistrzowski grawer w motywy floralne, na wieku kartusz otocznony bukietem kwiatów. Wnętrze w całości oryginalnie grubo złocone. Wieko otwierane na zatrzask, domyka się idealnie. Na spodzie widoczna cecha dla sreber warszawskich "84" z datą 1884, znak warsztatowy T.Wernera w formie "kotwicy" (jako sukcesor i kontunuator działalności firmy Malcz) oraz imienna cecha T.WERNER i S-ka. Wysokość 9 cm, szerokość 13,5 x 10 cm. Srebro grubościenne, ciężkie, waga 538 gram. Stan zachowania doskonały, cukiernica raczej nie była używana, widoczne drobne mikrorysy. 

Teodor Werner (1836-1902) - Teodor Werner pochodził ze znakomitej rodziny warszawskich złotników; był wnukiem Johanna Georga Bandau oraz bratankiem żony Karola Malcza, po którym przejął znakomicie prosperującą firmę w 1864. W 1865 żona Wernera, Albertyna Wilhelmina z Norblinów przejęła wraz z bratem Ludwikiem fabrykę ojca, Wincentego Norblina. W związku z tym Werner założył spółkę z Norblinem. W 1882 firma znów powiększyła się, gdy Norblin i Werner wykupili fabrykę braci Buch, przyjmując nazwę "Norblin i Ska, Br. Buch". W 1893 utworzono wytwórnię Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych Norblin, Br. Buch, Wener. W 1939 fabryki zostały poważnie zniszczona, po wojnie odbudowano je dla Walcowni Wyrobów niezależnych "Warszawa", która nie wznowiła produkcji sreber i platerów. Po nawiązaniu przez Wernera spółki z Norblinem, wytwórnia sreber pozostała samodzielnym działem, występującą zawsze pod firmą "Werner i Ska". Również po wykupieniu Br. Buch część platerów wprowadzono na rynek pod marką Br. Buch. W 1890 roku pracowało u Wernera 35 osób. Aż do końca istnienia wytwórnia należała do czołowych firm złotniczych, m.in. dzięki posiadaniu wspaniałego zaplecza technicznego oraz możliwościom artystycznym. W modelarni pracowali w latach 80. J. Kryński, A. Kurzawa, W. Wojtasiewicz.

5 000,00 zł

Pozostałe produkty w tej kategorii (7):