Szachownica Arcymistrza Akiby Rubinsteina 1927 rok

Szachownica Arcymistrza Akiby Rubinsteina 1927 rok

Akiba Rubinstein, nagroda za zdobycie Mistrza Polski / Łódź 1927 rok

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, biuro obsługi klienta skontaktuje się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub 

Szachownica będąca nagrodą dla polskiego Arcymistrza szachowego Akiby Rubinsteina za zdobycie tytułu Szachowego Mistrza Polski na zawodach odbywających się w Łodzi w 1927 roku. Sama szachownica będąca kwintesencją stylu Art Deco o nieco futurystycznej formie wykonana z drewna dębowego / bukowego z blatem z uskokiem, który fornirowany jest pięknym orzechem. Na 8 rogach znajdują się plakiety wykonane ze srebra próby 800 z grawerem upamiętniającym same zawody oraz nazwisko zwycięzcy tegoż turnieju " II Mistrzostwa Polski w Szachach 20 kwietnia - 7 maja 1927 Łódź ŁTZGSz (pod koroną) Akiba Rubinstein". Na bokach dwie szuflady na figury. Wymiary 35 x 35 cm, wysokość 8 cm. Szachownica po profesjonalnej, zachowawczej konserwacji, plakiety srebrne z celowo zachowaną patyną czasu. Przedmiot nieosiągalny, jedyny na Świecie !

Akiba Rubinstein - (1882-1880), polski Wielki Arcymistrz szachowy, którego graczom oraz miłośnikom królewskiej gry przedstawiać nie trzeba :) Początkowo pobierał nauki judaistyczne , ale już w 1898 roku Akiba Rubinstein porzucił naukę i został zawodowym szachistą. W 1901 roku przenosi się z Białegostoku do Łodzi gdzie rozpoczyna karierę w barwach Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej (ŁTZGSZ). Uznawany za prekursora nowoczesnej gry pozycyjnej, uważany przez wielu ekspertów i sędziów za ówcześnie najsilniejszego szachistę Świata. Od 1904 roku Rubinstein zdobywa dziesiątki nagród i tytułów. W 1912 roku Akiba wygrywa w ciągu jednego roku pod rząd pięć międzynarodowych turniejów, co jest rekordem nie pobitym do dzisiaj ! W 1930 roku poprowadził polską drużynę do zwycięstwa na szachowej olimpiadzie w Hamburgu, samemu odbierając nagrodę za najlepszy wynik indywidualny. Od 1926 roku Rubinstein wyjechał  z Polski osiadając na stałe w Belgii, zachowując jednak polskie obywatelstwo. W 1927 roku jedyny raz wystąpił w finale indywidualnych mistrzostw Polski zdobywając złoty medal, za który to otrzymał oferowaną przez nas szachownicę ! W 1950 roku Międzynarodowa federacja szachowa przyznała Akibie Rubinsteinowi za osiągnięcia z przeszłości tytuł Arcymistrza. Dla upamiętnienia wybitnego polskiego szachisty w Polsce od 1963 roku w Polanicy Zdroju rozgrywany jest Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.

0,00 zł
Produkt zamówiony

Pozostałe produkty w tej kategorii (8):

 • Luksusowa serwantka w stylu Ludwika XVI, palisander / brąz złocony

  Luksusowa witryna / serwantka wykonana w stylu Ludwika XVI 

  Cena 0,00 zł
 • Cukiernica, srebro 950 / szkło kobalt Paryż ok. 1870 roku

  Wspaniała cukiernica srebrna, Jean - Baptist Harleux

  Cena 0,00 zł
 • Sekretarzyk w stylu Ludwika XV, Francja po 1900 roku

  Damski sekretarzyk o idealnych proporcjach.

  Cena 0,00 zł
 • Naturalne samorodki złota 22 ct !! Spinki do mankietów

  Najbardziej oryginalna biżuteria !! Naturalne samorodki złota !!

  Cena 7 500,00 zł
 • Żardiniera, srebro 800 Berlin, Franz Mosgau ok. 1860 r.

  Wspaniała, dekoracyjna żardiniera na kwiaty XIX wiek

  Cena 0,00 zł
 • Witryna / serwantka Ludwik XVI "Duvivier" z kręgu ebenistów Fr. Linke

  Witryna / serwantka wykonana w stylu Ludwika XVI, Paryż, w warsztacie z kręgu ebenistów Francoisa Linke w latach 1860-1880.

  Cena 0,00 zł
 • Srebro 84 / emalia, Мария Ивановна Соколова (Maria Sokołowa)

  Kowsz z pracowni wybitnej złotnik, Moskwa pocz. XX wieku

  Cena 4 400,00 zł
 • De Luxe !!! Obrączka Brylanty 2.80 ct, G-H !!!

  Obrączka typu "Eternity" wysadzana wspaniałymi, dużymi brylantami

  Cena 0,00 zł