Meissen/ Miśnia "Małpia Orkiestra" 2011 rok
Cena w oficjalnym salonie Meissen 2490 Euro !!! Nasza cena 900 Euro !!
Kolekcjonerska figurka z manufaktury Meissen. Figurka sygnowana podszkliwnie kobaltem wraz z wyciskiem cyfrowym oraz monogramem malarza. Wysokość 12 cm. Figurka kupiona w oficjalnym salonie Meissen w 2011 roku za kwotę 1644 Euro (zachowana oryginalna firmowa nalepka). Dziś w tymże sklepie figurka kosztuje 2490 Euro ! Nasz cena ~ 900 Euro ! Stan zachowania jak nowa !
Link do produktu z oficjalnego sklepu Meissen poniżej
https://www.meissen.com/de/90c300-60018-1.html
Miśnia /Meissen - najbardziej znana wytwórnia porcelany na świecie - najbardziej znany i poszukiwany temat tejże manufaktury! Figura ze słynnej "Małpiej Orkiestry/ Kapeli" projektu Johanna Joachima Kändlera - najlepszego projektanta porcelany XVIII wieku. Figura 100 % oryginalna, kolekcjonerska, poszukiwana! Model do dziś produkowany przez manufakturę, podrabianych / naśladowanych przez inne manufaktury nie sposób się dziś doliczyć :)
Słynna "Małpia kapela" jest satyrą na dworskie towarzystwo z drezdeńskiego kręgu Augusta III. Badacze uważają ją za parodię orkiestry ministra Heinricha Bruehla lub królewskiej orkiestry i chóru z Drezna. Johann Joachim Kaendler, najwybitniejszy rzeźbiarz w historii manufaktury miśnieńskiej, opracował figurki w końcu lat 40. XVIII wieku. W latach 60. powrócił do tematu wspólnie z uczniem, Peterem Reinicke, kiedy uznał, że dowcipny i aluzyjny zespół - doskonale przyjęty przez ówczesnych odbiorców - wymaga uzupełnień i przeróbek, aby lepiej prezentować się jako dekoracja stołu - sourtout de table. Nie wiadomo dokładnie, ile figurek liczyła ostatecznie orkiestra. Notatki Kaendlera (Arbeitsberichte) z lat 1749 - 1764 nie zachowały się; o liczbie figurek dowiadujemy się tylko pośrednio, z XVIII-wiecznych wzmianek prasowych: w 1753 roku wykonano 19 figurek dla Madame Pompadour, zaś w 1755 roku - 13 figurek do dekoracji obudowy zegara z paryskiej pracowni zegarmistrzowskiej. "Małpia orkiestra" tworzyła zespół wyjątkowy, zarówno ze względu na nietypowy temat, jak i nie mającą sobie równych komiczną charakterystykę przebranych w dworskie stroje i grających z zapałem małpek - muzyków. Przypuszcza się, że Kaendler i Reinicke stworzyli 25 muzykujących małpek. Tyle zachowało się do dzisiaj modeli. Dowolność w dobieraniu ilości figurek i swoboda zestawiania postaci były i są nadal ogromnym atutem "Małpiej kapeli", dzięki temu orkiestra nigdy nie sprawia wrażenia niekompletnej.
8 other products in the same category:
Saturnin Rosmański / W-wa, kinkiet empirowy brąz patynowany
Kinkiet Empire Saturnin Rosmański / Warszawa, lata 30. XX wieku
BVLGARI, B.Zero1, kolczyki różowe złoto / diamenty NOWE !
Kolczyki Salonowe / NOWE, nigdy nie zakładane
Wiktor Korecki, olej "Zimowy pejzaż z zakolem rzeki"
Wiktor Korecki, jedna z najwcześniejszych prac artysty, lata 20. XX w.
Elias Modig, St. Petersburg, srebro 84, 1828 rok
Kosz na łakocie, srebro złocone Elias Modig
Taca, srebro 950, Edmond Tetard koniec XIX wieku
Piękna taca w całości ze srebra 47 x 32 cm, 1395 gram