Zdzisław Czermański, 11 karykatur Piłsudskiego, Paryż 1931 r
Marszałek Piłsudski w karykaturach Zdzisława Czermańskiego
11 sztuk (z teki 13) litografii barwnych przedstawiających karykatury Marszałka Piłsudskiego wykonanych przez Zdzisława Czermańskiego pochodzących z teki wydanej w 1931 roku w Paryżu wykonanej jednorazowo w nakładzie jedynie 500 sztuk. Oferowana przez nas teka posiada numer 103. Czermański wykonał karykatury na osobiste zlecenie Marszałka, prace te zawisły następnie w Belwederze. Teka zachowana jest z 10 stronicowym wstępem Jana Lechonia oraz ze spisem prac (foto). Litografie zachowane są wraz z oryginalnym pergaminem na każdej z litografii. Każda praca o wymiarach 52 x 42 cm. Stan zachowania doskonały ! Po oprawieniu karykatury będą stanowić wspaniałe wyposażenie wnętrza. Idealne np. do kancelarii, bądź wyjątkowego gabinetu. Na rynku antykwarycznym pojawiają się jedynie pojedyncze, rozproszone prace z tek mających już 89 lat ! Cena dotyczy wszystkich 11 sztuk wraz z teką, spisem i wstępem Lechonia. Nie ma możliwości sprzedaży pojedynczych prac.
" Lechoń podkreślał, że Czermański potrafił uchwycić splot kontrastów i pozornych przeciwieństw, które stanowiły o oryginalności psychiki oraz idei i metod Piłsudskiego, dodając, że karykatury te są jednymi z nielicznych wyjątków w sztukach plastycznych , jeśli chodzi o zrozumienie Piłsudskiego".
Zdzisław Czermański (1900-1970) wstąpił do Legionów w 1914 roku jako czternastolatek podając o dwa lata wcześniejszą swoją datę urodzenia, by móc wstąpić do wojska. Trafił do I Brygady i jak wszyscy żołnierze podziwiał i szanował swojego dowódcę Józefa Piłsudskiego. Rysował go więc później zawsze z sympatią, nigdy nie złośliwie. Prezentowane prace raczej wyśmiewają jego współpracowników którzy tańczą jak im zagra (Piłsudski Girls), lub z opozycji gdzie Marszałek czyta żydowską gazetę, na stole widz widzi siedmioramienny świecznik i chałkę, czy ludzi z jego otoczenia bratających się z bolszewikami, czy Niemcami.
8 other products in the same category:
copy of Wojciech Kossak "Ułani na zwiadzie", olej 1926 rok
"Ułani na zwiadzie", Wojciech Kossak (Paryż 1856-Kraków 1942)
Wł. Granzow , "Akt" olej / płótno 116 x 66 cm ok. 1900 roku
Ecole de Paris, Władysław Granzow
Tymon Niesiołowski, "Akt leżący", lata 50. XX wieku
Niesiołowski Tymon (1882 - 1965), gwasz / akwarela / papier
"Port w Odessie", olej w/g I. Ajwazowskiego XIX wiek
"Port w Odessie o zachodzie słońca", olej na płótnie